Latem wszyscy chętnie chronimy wzrok przez mocnym słońcem używając przyciemnianych okularów. Jednak oczy są tak istotne w kontaktach międzyludzkich, że łatwo można tutaj popełnić błąd, a czasem nawet wyjść na gbura. Dlatego lepiej przestrzegać tych kilku podstawowych zasad noszenia okularów przeciwsłonecznych i uniknąć niepotrzebnych wpadek.

Jak nosić okulary przeciwsłoneczne

 

Poniżej zgromadziłem 5 żelaznych zasad noszenia okularów przeciwsłonecznych. Do wyboru masz wersję filmową i artykuł:

 

 

1. Podczas rozmowy zdejmij okulary

Jakiś czas temu pisałem o roli kontaktu wzrokowego podczas rozmowy. To niezwykle ważna kwestia, gdyż oczy wyrażają równie dużo, co nasze słowa. Spoglądając rozmówcy w oczy staramy się dowiedzieć czy jest szczery, pewny siebie, co czuje itd. Kiedy natomiast nasz rozmówca spuszcza wzrok i zasłania oczy, budzą się w nas podejrzenia. To samo dotyczy okularów przeciwsłonecznych. Pozostawiając je na nosie podczas rozmowy okazujemy nie tylko brak wychowania (podobnie jak byśmy nie zdjęli kapelusza), ale też sprawiamy realny dyskomfort drugiej stronie, której trudniej prowadzić rozmowę, bo nawet nie widzi czy na nią patrzymy i słuchamy.

Rozpoczynając konwersację zawsze zdejmujemy okulary. Jeśli rozmowa toczy się dłużej i warunki na to pozwalają, nie zakładajmy tych okularów do końca. Natomiast gdyby miała się toczyć w pełnym słońcu czy na przykład na spacerze, możemy te okulary z powrotem założyć z uwagi na nasze zdrowie. Poza tym, w tej sytuacji nie będziemy sobie spoglądać cały czas w oczy.

Sami oceńcie, której z poniższych wersji mnie byście zaufali bardziej podczas spotkania.

Wersja z okularami i bez.

Gdy widzimy oczy rozmówcy, łatwiej ocenić nam jego intencje.

2. W pomieszczeniu zdejmij okulary

W pomieszczeniach okulary przeciwsłoneczne tracą rację bytu, gdyż są zupełnie nieprzydatne. Z tego powodu osoby, które jednak tych okularów nie zdejmą, wyglądają raczej komicznie. Można się tylko domyślać czy coś ukrywają, okazują brak szacunku, czy może uważają się za gwiazdy rocka. Zdecydowanie nie budzą sympatii.

Rzecz jasna wybaczyć należy posiadaczom okularów korekcyjnych, które dzięki soczewkom fotochromowym przyciemniają się na mocnym słońcu i potrzebują nieco czasu, żeby się rozjaśnić po wejściu do pomieszczenia.

<<Zobacz też: Kapelusz panama – jak nosić, na co zwrócić uwagę – video>>

Okulary przeciwsłoneczne w pomieszczeniu.

Gwiazda rocka.

3. Gdzie odkładać okulary?

Skoro okulary należy ściągać po wejściu do pomieszczenia czy po rozpoczęciu rozmowy, musimy je gdzieś odłożyć. Kiepskim pomysłem będzie wkładanie okularów na włosy. Takie rozwiązanie może ujść ewentualnie jako bardzo tymczasowe, ale generalnie nie kojarzy się najlepiej. Odradzam też wkładanie okularów w swój dekolt. W ten sposób tylko będziemy zwracać uwagę na nasz tors, a to z kolei nie przystoi mężczyźnie z klasą.

Najlepiej będzie odłożyć okulary do etui i schować je do torby, kieszeni lub odłożyć gdzieś z boku. Jeśli będziemy mieli na sobie marynarkę, można wykorzystać wewnętrzną kieszeń, choć niestety wiele letnich marynarek takich kieszeni nie ma. Można też włożyć te okulary do kieszonki piersiowej marynarki – brustaszy. Będą one wówczas pełniły funkcję ozdobną. W ostateczności można odłożyć okulary na stolik, ale uważajmy, żeby małego stoliczka kawiarnianego nie zastawić licznymi gadżetami tak, żeby zabrakło miejsca na samą kawę. Uważajmy też, żeby takie odstawienie okularów nie było zbyt ostentacyjne. Ktoś może pomyśleć, że chcemy się nimi po prostu pochwalić.

Gdybyśmy prowadzili rozmowę stojąc, zawsze możemy trzymać te okulary w ręce.

Gdzie odkładać okulary przeciwsłoneczne.

4. Przyciemniane okulary nie służą do gapienia się

Ciemne szkła niekiedy kuszą do zabawienia się w podglądacza i zerkania na wdzięki dam, prywatne sytuacje innych ludzi i tym podobne. Niestety mamy ciekawską naturę i choć zazwyczaj potrafimy się powstrzymać, w okularach przeciwsłonecznych czujemy się niezauważalni. To bardzo zły nawyk!

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że nawet, gdy ktoś nosi takie okulary, można ocenić gdzie się wpatruje. Co więcej niekiedy mimo wszystko lekko widać nasze oczy. Mężczyzna, który by uległ pokusie i podczas rozmowy z piękną kobietą perfidnie gapił się w jej biust, może zostać zdemaskowany. Ona nawet nie musi dać mu o tym znać, ale on będzie dla niej spalony na całej linii.

Gentleman nie wykorzystuje takich tricków.

<<Zobacz też: 10 zasad plażowania z klasą>>

Gapienie się przez okulary przeciwłsoneczne.

Letni podglądacz w akcji.

5. Styl okularów też jest ważny

Elegancki mężczyzna powinien zadbać o to, by jego okulary były dopasowane do okazji i jego stylu. Okulary sportowe w całkiem codziennych momentach będą zatem złym wyborem. Z kolei oprawki o przedziwnych kształtach, kolorach i udziwnieniach oraz szkła o niecodziennych barwach czy nawet o lustrzanej powłoce będą sprawiały wrażenie braku powagi i niedojrzałości albo braku gustu właściciela.

Mężczyzna, który chce być odbierany jako dojrzały i pewny siebie gentleman, powinien jednak poszukać prostoty i klasyki, dzięki czemu te okulary będą tylko kropką nad „i” jego stylu, a nie czymś specjalnie zwracającym na siebie uwagę.

Okulary ładne i brzydkie.

Spotykacie się często z łamaniem powyższych zasad?
Powiem szczerze, że miałem problem, by do tego materiału znaleźć jakieś okropne okulary jako anty-przykład. Okazuje się, że nawet w taniej wersji popularne stały się dość zbliżone do klasycznych. Jakość takich okularów to jednak temat na osobny artykuł.