Mężczyźni coraz częściej korzystają z obiektów spa. I bardzo dobrze, bo to świetna forma relaksu i regeneracji, a kto z nas tego nie potrzebuje?! Musimy jednak pamiętać o panujących w tych miejscach zasadach.

SPA1

Artykuł powstał przy współpracy z Hotelami SPA Dr Irena Eris.

Odrobina historii

Zdaję sobie sprawę, że korzystanie z zabiegów w spa może się wydawać niektórym niemęskie. Ciekawa to jednak rzecz bo spa, wywodzące się między innymi z term rzymskich, łaźni tureckich i saun fińskich, było zawsze miejscem, z którego korzystali chętnie mężczyźni. Leczenie się wodą, oczyszczanie parą czy odprężanie przy masażu i olejkach eterycznych było pożądane przez mężczyzn wielu kultur i okresów w historii, a nawet należało do ważnych, męskich rytuałów.

Mówi się, że nazwa „spa” jest akronimem łacińskiego zwrotu Sanus Per Aquam, oznaczającego „zdrowie przez wodę”, ale o wiele bardziej prawdopodobne jest, że pochodzi od nazwy belgijskiego miasta Spa (w czasach Imperium Rzymskiego zwane Aquae Spadanae). Było to jedno z uzdrowisk oferujących wodę bogatą w żelazo, bardzo poszukiwaną choćby w średniowieczu.

W XX wieku technologia pozwoliła nam na budowę prywatnych łazienek i zapotrzebowanie na publiczne łaźnie oraz spa zmalało. To wówczas odzwyczailiśmy się od publicznych kąpieli i zabiegów regenerujących. Dziś natomiast ponownie zaczynamy doceniać takie praktyki, ale jednocześnie musimy sobie przypomnieć jak w spa należy się zachowywać.

By ten artykuł był pełniejszy, spotkałem się z pracownikami Centrum SPA w Hotelu SPA Dr Irena Eris w Polanicy-Zdroju. Dzięki temu mogłem uzyskać odpowiedzi na liczne pytania i dowiedzieć się jakie wątpliwości mają sami klienci. Na końcu artykułu znajdziesz również film na ten sam temat.

Łaźnie w Spa, w Belgii. Ok. 1890-1900 r.

Łaźnie w Spa, w Belgii. Ok. 1890-1900 r.

1. Strój

Na basen odpowiednim strojem są rzecz jasna kąpielówki i klapki. Kiedy natomiast korzystasz z hotelu, na przejście korytarzami z pokoju zakładaj dodatkowo szlafrok. Nie bierz ze sobą żadnych drobiazgów ani biżuterii, która tylko by ci przeszkadzała w kąpieli. Koniecznie weź też prysznic przed wejściem na basen.

Pamiętaj również, żeby podczas pobytu w hotelu nie pojawiać się w takim stroju przy recepcji, w restauracji lub kawiarni. Tam panuje zgoła inny dress code, ale niestety niektórzy goście o tym zapominają. Nie bądź jednym z nich!

Basen w hotelu SPA Dr Irena Eris w Polanicy Zdroju.

Basen w hotelu SPA Dr Irena Eris w Polanicy-Zdroju.

2. Relaks

Baseny, takie jak ten, tworzone są z myślą o relaksie  wypoczynku. Większość odwiedzających właśnie po to tam przychodzi. Staraj się więc zbytnio nie hałasować, żeby nie mącić spokojnej atmosfery. Wyszaleć możesz się w jakimś parku wodnym. Miej to szczególnie na uwadze, gdy masz pod swoją opieką dzieci.

Lepiej też nie zabieraj ze sobą telefonu komórkowego. Zostaw go w pokoju hotelowym lub szatni. Jeśli już musisz go mieć przy sobie, wycisz go. I nie prowadź przez niego rozmów przy innych osobach.

<<Zobacz też: Jak z klasą korzystać ze smartfonu>>

Ten spokój! Basen w hotelu SPA Dr Irena Eris w Polanicy Zdroju.

Ten spokój! Basen w hotelu SPA Dr Irena Eris w Polanicy-Zdroju.

3. Sauna

Sauny to dość popularna atrakcja hoteli, basenów i spa. Chętnie się w nich wygrzewamy, ale zdarza się, że nadal brakuje nam wiedzy na temat zachowania w nich. Podstawowa jest tutaj kwestia stroju. Kąpielówki wykonane są z syntetycznych tkanin, co w połączeniu z wysoką temperaturą i potem może wywołać bolesne poparzenia. Przechodząc do sauny zdejmij zatem strój kąpielowy. Możesz pozostać owinięty w ręcznik.

W saunie nie musisz przebywać nago, ale pamiętaj, że jest na to pełne przyzwolenie. W istocie wygrzewanie się bez ubrań, nawet bez ręcznika, jest tradycyjną i najzdrowszą formą. Przy czym ręcznik należy mieć przy sobie by na nim siedzieć lub leżeć.

Sauna w hotelu SPA Dr Irena Eris w Polanicy Zdroju.

Sauna w hotelu SPA Dr Irena Eris w Polanicy-Zdroju.

4. Podglądanie

Skoro jesteśmy już przy nagości, warto poruszyć inny wątek. Na basenach, w saunach i spa rozbieramy się niemal całkowicie, ale to nie oznacza, że panuje zgoda na przyglądanie się wzajemnie swoim ciałom i ich ocenianie. Mężczyzna z klasą nigdy nie wykorzystałby takiej okazji do podglądania innej osoby, nawet jeśli jest ona szczególnie piękna.

Lepiej skup wzrok na czymś innym.

<<Zobacz też: Jak z klasą nosić okulary przeciwsłoneczne>>

Nie podglądaj!

Nie podglądaj!

5. Masaż

Pisząc o spa, nie może zabraknąć tematu masażu. To dość intymny zabieg i wielu mężczyzn ma opory przed korzystaniem z usług fizjoterapeutów. Proszą więc o fizjoterapeutki. Zupełnie niesłusznie, bo przy masażu liczy się tylko doświadczenie i opanowanie techniki, a płeć nie ma tu żadnego znaczenia.

Rzecz jasna wiem skąd te uprzedzenia, ale i tak mnie dziwią, szczególnie w kontekście tego, że jeszcze sto lat temu mężczyźni nie pozwalali się dotykać obcym kobietom w miejscach publicznych. To dlatego fryzjerami, golibrodami i krawcami, a więc osobami wykonującymi zawody wymagające bezpośredniego dotyku, byli mężczyźni. Ówczesny gentleman nie pozwoliłby się ostrzyc czy ogolić, a już na pewno masować kobiecie.

W masażu liczy się technika i efekt, a nie płeć fizjoterapeuty.

W masażu liczy się technika i efekt, a nie płeć fizjoterapeuty.

6. Olejki

Po zakończeniu zabiegów w spa pamiętaj, żeby nie iść na basen ani saunę, nie bierz też prysznica. Olejki, kremy i balsamy, które zostały ci zaaplikowane muszą się dobrze wchłonąć. W kontakcie z wodą zniweczyłbyś ten efekt.

7. Brodacz w spa

Bardzo relaksujące są też zabiegi na całą twarz, w tym masaże. Trzeba tylko pamiętać, żeby ogolić się na kilka godzin przed zabiegiem, aby skóra nie była podrażniona. W związku z tym niestety brodacze nie skorzystają z tej usługi. Nam pozostają jedynie zabiegi pod oczy, mające na celu pozbawienie nas worków pod oczami… to znaczy nie worków, cieni, bo tak się na nie elegancko mówi.

<<Zobacz też: Gentleman w hotelu – 8 zasad zachowania z klasą>>

Co z brodaczami?

Co z brodaczami?

8. Profesjonalizm

Na koniec ostatnia, ale bardzo ważna zasada. Kobiety, które cię masują są w pełni profesjonalistkami. Nie oceniają twojego ciała i w całym zabiegu nie ma żadnego podtekstu erotycznego. Z twojej strony też nie powinno go być.

Podsumowanie

Ilość różnych zabiegów i atrakcji w spa sprawia, że trudno przewidzieć wszystkie sytuacje i się na nie zawczasu przygotować. Jeśli masz jakieś wątpliwości lepiej zawsze zapytać kogoś z obsługi, niż iść na żywioł. Z pewnością oszczędzisz sobie wówczas krępujących wpadek.

Czy jest jeszcze coś ważnego, co należałoby dopisać do tej listy?

Strefa relaksu w hotelu SPA Dr Irena Eris w Polanicy Zdroju.

Strefa relaksu w hotelu SPA Dr Irena Eris w Polanicy-Zdroju.

Tak jak artykuł i film dotyczący zachowania w hotelu, ten materiał powstał w hotelu SPA Dr Irena Eris w Polanicy-Zdroju. Jest to miejsce o najwyższych standardach, w przepięknym budynku i takiej samej okolicy. Warto tam przyjechać by choć przez parę wieczorów porządnie wypocząć.

Poniżej znajdziesz film o zasadach korzystania ze spa.