Zastanawiasz się gdzie można spotkać ludzi z klasą, zarówno mężczyzn jak i kobiety? Chciałbyś dołączyć do nieformalnego klubu bardzo ciekawej społeczności? Pomówimy dziś o inicjatywie, którą uważam za jeden z najważniejszych efektów mojej działalności – Spotkaniach z Charakterem.

Pamiętam dobrze, jak jeszcze kilka lat temu próbowałem się nieco zintegrować z odbiorcami Czasu Gentlemanów. Otrzymywałem sporo pytań o możliwość spotkania się na żywo, więc kilka razy, przy okazji jakichś wyjazdów, zaproponowałem coś takiego na fan page’u. Oczywiście nie byłem najlepiej zorganizowany, więc posty publikowałem tego samego dnia, na parę godzin przed planowanym spotkaniem.

Możecie się domyślać jakie były tego efekty. Ponieważ ta informacja docierała do większości zainteresowanych po fakcie, jeśli już udało mi się z kimś umówić, była to jedna, góra trzy osoby, a i tak było sporo zamieszania z wyborem odpowiedniego lokalu. Bardzo się cieszę, że mogłem poznać te osoby, ale mocno to mijało się z potrzebami, bo wciąż wiele osób pytało o możliwość spotkania, a nawet można było wyczuć chęć tworzenia czegoś na wzór luźnego klubu ludzi o podobnych zainteresowaniach i wartościach.

Zdałem sobie w końcu sprawę, że potrzebuję sieci kontaktów w różnych miastach. Osób, które znają lokalnych członków społeczności, wiedzą gdzie się umówić i mogą pomóc zorganizować spotkanie. Zaproponowałem więc coś co mogłoby się wydawać szalone, czy wręcz nierealne: cykliczne spotkania, prowadzone przez wolontariuszy, z odgórnymi zasadami, ale lokalnym charakterem.

I wiecie co? Pomysł wypalił o wiele lepiej niż mogłem przypuszczać. W ten sposób powstały nasze Spotkania z Charakterem, odbywające się od trzech i pół roku w mniej więcej dziesięciu miastach Polski, w tym samym dniu i o tej samej porze. Dzięki czemu, nieco symbolicznie, tworzymy duże wydarzenie, przyciągające niemal setkę osób, ale rozbite na mniejsze grupy.

Rozwój Spotkań z Charakterem to w gruncie rzeczy temat na osobną rozmowę. Okazuje się jednak, że wielu z Was nie wie czym są te Spotkania. Dlatego dziś przedstawię Wam to wydarzenie, opowiem o tym kogo możecie na nim spotkać, czego możecie się nauczyć i co możecie zyskać. Postaram się Was przekonać, że warto stać się członkiem tej społeczności.

I Spotkanie w Poznaniu. Kwiecień 2016.

Idea

Wspomniałem już jak doszło do powstania pomysłu na Spotkania, ale to nie tłumaczy czym one są. Jak łatwo się domyśleć dopiero czas to pokazał. Można powiedzieć, że są to spotkania mające integrować ludzi o podobnych zainteresowaniach i kierujących się podobnymi wartościami. Głównymi wyznacznikami są tu idee promowane na Czasie Gentlemanów, więc kultura osobista zawsze stoi na wysokim poziomie, a szacunek dla innych i empatia to kluczowe cechy.

Łódź

Spotykamy się jednak nie tylko po to, by porozmawiać i wspólnie napić się kawy, wina czy dobrej whisky. Na Spotkania często zapraszamy też ciekawe osobistości, które mogą podzielić się z nami swoją widzą i pasją. Co ciekawe są uczestnicy, którzy przychodzą wyłącznie dla integracji i tacy, którzy najbardziej cenią sobie możliwość nauczenia się czegoś nowego. Niezależnie od tego obie grupy są mile widziane.

Naszą tradycją jest to, że spotykamy się w każdy trzeci czwartek miesiąca, z małymi wyjątkami powodowanymi świętami. Łatwo więc zaplanować swoją obecność na wiele miesięcy wprzód. Choć w niektórych miastach uczestnicy umawiają się też poza wyznaczonymi terminami, ale o tym powiem za chwilę.

Trójmiasto

Ludzie

Charakter naszych Spotkań tworzą jednak ludzie. Wspomnę tu, że w pierwszym okresie nasze wydarzenie nosiło nazwę Spotkania Czasu Gentlemanów, ale w końcu uznaliśmy, że musimy ją zmienić, ponieważ bardziej niż zamykać się, chcieliśmy się otwierać na innych. Z powodu tej nazwy nie przychodziły do nas osoby nie będące stałymi odbiorcami Czasu Gentlemanów, dla niektórych słowo „gentleman” było zbyt ograniczające, a również wiele pań uznawało, że to czysto męskie spotkania.

Zatem wyjaśnijmy sobie, że Spotkania z Charakterem są otwarte na wszystkich ludzi ceniących sobie klasę i szanujących innych. Płeć, zawód czy wykształcenie nie mają tu znaczenia, a jedynie osoby niepełnoletnie prosimy o odczekanie do 18-tych urodzin. Na Spotkaniach bowiem pijemy alkohol i nie chcemy być oskarżani o promowanie tego wśród nieletnich, jak i nie możemy za nich odpowiadać.

Poznań

Nasze grono tworzą studenci, osoby rozwijające karierę czy też doświadczeni rodzice. Wszyscy o bardzo różnorodnych zainteresowaniach. Co ciekawe jest wśród nas ogromna grupa osób związanych z programowaniem i szeroko pojętym IT. Są to zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Te ostatnie stanowią około 25-30% wszystkich uczestników i należą do najbardziej zaangażowanych. Wystarczy, że powiem, iż warszawskie i łódzkie Spotkania zaliczają się do najprężniej rozwijających się odkąd ich organizatorami zostały właśnie kobiety!

A o tym, że dobrze się dogadujemy niech świadczy fakt, że w naszych grupach zawiązało się już sporo przyjaźni, a nawet kilka trwałych związków. To są co prawda wypadki przy pracy, ale zawsze miło jest zobaczyć, że ktoś z uczestników odnalazł drugą połówkę w naszym gronie. I muszę przyznać, że dzięki tym przyjaźniom można na Spotkaniach wyczuć coś w rodzaju nieformalnego klubu.

Poznań

Styl i klimat

Jednym z największych komplementów odnośnie Spotkań, który słyszałem już parę razy, jest ten, że panuje na nich niebywała chęć wysłuchania innych i szacunek dla mówiącego. Nie ignoruje się nikogo, ani nie przekrzykuje. Niemniej, jeśli ktoś nie czuje się komfortowo w dyskusjach, nie musi w nich uczestniczyć.

Ta atmosfera jest czymś, z czego jesteśmy szczególnie dumni. Wiem, że z zewnątrz wygląda to jakbyśmy mieli tutaj bardzo wysoki próg wejścia, ale gdy ktoś wyznaje wartości promowane na Czasie Gentlemanów, nie będzie miał problemu z integracją. Spotkania są bowiem luźne, przy czym staramy się trzymać na nich wysokie standardy zachowania. Zatem nie będzie na nich sprośnych żartów i przekleństw, nikt też się nie upija, ale szybko przechodzimy na mówienie do siebie na „Ty” i prowadzimy swobodne dyskusje.

Poznań

Nie jest to więc odpowiednik wieczorka u królowej, tylko bardziej klubu towarzyskiego, w którym spędzamy miło czas.

Choć interesujemy się elegancją, nie mamy zbyt wysokich standardów odnośnie dress code’u. Strój sportowy faktycznie będzie nieco odstawał, a minimum polecanym dla mężczyzny będzie klasyczna koszula. Z czasem i tak większość zaczyna przychodzić w marynarkach, a dla niektórych to nawet dobra okazja by pokazać się pod krawatem. W każdej z tych opcji będziesz się czuł dobrze wpasowany w towarzystwo. Panie natomiast wybierają damskie odpowiedniki tych poziomów formalności.

Trójmiasto

Atrakcje

Pomówmy też o atrakcjach. Wiem bowiem, że nie każdego przekonuje możliwość integracji z gronem, którego nie zna. Te atrakcje zresztą organizujemy właśnie po to, żeby łatwiej mogła się u nas odnaleźć osoba, która nikogo jeszcze nie zna. Pozwalają one bowiem szybko przełamać lody.

Przede wszystkim na wielu spotkaniach pojawiają się ciekawi goście specjalni opowiadający o swoich pasjach i dzielący się wiedzą. Rozmawiamy nie tylko o męskiej i damskiej elegancji, paleniu fajek, alkoholach i barberach, ale też o dalekich podróżach, samoobronie, pisaniu książek, tatuażach, kawie i wielu innych. Jeśli z jakiegoś tematu możemy się czegoś nauczyć, chętnie korzystamy z takich okazji.

Adam Szulc na Spotkaniu w Poznaniu

Na przykład na jednym spotkaniu blogerka Karolina Maras opowiadała o swojej interpretacji damskiej klasycznej elegancji, na innym nestor polskiego barberingu Adam Szulc wyjaśniał czym jest męskie fryzjerstwo, a na jeszcze innym ceniony w Polsce tatuator Jakub Kujawa pokazał nam jak różnorodna jest sztuka tatuażu.

Jakub Kujawa opowiada o tatuażach.

Ale to nie wszystko. Stali uczestnicy umawiają się też na dodatkowe spotkania organizowane w weekendy lub inne dni tygodnia. Gramy wówczas w planszówki i karty, zwiedzamy miasta, uczestniczymy w koncertach lub spektaklach teatralnych, a nawet robimy wycieczki rowerowe czy spływy kajakowe. Tylko wyobraźnia i chęci uczestników są ograniczeniem.

Planszówki, bilard czy nawet piłka nożna, to chętnie wybierane powody do dodatkowych spotkań.

Kontakty ze Spotkań pomagają nam też umawiać się z ciekawymi ludźmi w innych miastach podczas różnych wyjazdów i wiele osób z tego korzysta.

Spotkanie na temat analogowej fotografii w Białymstoku.

Natomiast zwieńczeniem roku Spotkań są nasze imprezy rocznicowe, odbywające się w kwietniu w wybranym mieście. Wówczas organizujemy dla zainteresowanych ze wszystkich stron Polski wieczór integracyjny, z koncertem, prelekcją i poczęstunkiem. To już bardziej formalne wydarzenie, które powoli zbliża się do małej gali i może być nawet okazją do założenia smokingu.

Trzecia rocznica Spotkań z Charakterem w Krakowie.

Nie poprzestajemy jednak na rozrywkach. Co roku, przed świętami, uczestniczymy w wybranej akcji charytatywnej, wspólnie pomagając w ten sposób potrzebującym. To jedna z piękniejszych chwil w roku Spotkań i możemy pochwalić się już znaczącymi sukcesami.

Mikołajowie Spotkań z Charakterem. Trzy razy braliśmy udział w Szlachetnej Paczce.

Regularnie też umawiamy się na wspólne oddawanie krwi. Najbliższa edycja tego wydarzenia szybko się już zbliża. Jeśli chcesz dołączyć, sprawdź to wydarzenie.

Staramy się robić nieco dobrego.

Miejsca spotkań

Staramy się też odpowiednio dobierać lokale na nasze Spotkania. Chcemy, żeby miały nieco klubowy klimat, ale jednocześnie nie przerażały cenowo osób, których portfele nie są zbyt zasobne. Nie chcemy bowiem stawiać takich barier przed uczestnikami.

Spotykamy się więc głównie w stylowych pubach i kawiarniach, a tylko czasem pokusimy się na restaurację czy luksusowy whisky bar. W wielu miastach organizatorzy wciąż szukają idealnego miejsca, a w niektórych zatrzymują się na dłużej w już znalezionym.

Białystok

Na przykład Łódź spotyka się obecnie w pubie „Z innej beczki”, podobno najlepszym z rzemieślniczymi piwami. Białystok przesiaduje w bardzo klimatycznej kawiarni Gram off on. Natomiast Poznań wylądował na dłużej w Dram Whisky Bar. Barze z rewelacyjnym charakterem, w którym właśnie nagrywam ten film.

Dram Whisky Bar w Poznaniu.

Muszę tu podkreślić tylko jedną rzecz. Żeby zorganizować i odpowiednio zaaranżować przestrzeń w lokalu, organizatorzy muszą wiedzieć mniej więcej ile osób przyjdzie. Zatem jeśli przyjdziesz niezapowiedziany, możesz trafić na klęskę urodzaju i problem z wolnym miejscem. Z kolei jeśli zapowiesz swoją obecność i nie przyjdziesz, możesz narobić problemów organizatorowi, który musiał walczyć o każde krzesło w całkiem obleganej porze.

Jak się dostać?

Jednym z częściej słyszanych komentarzy od nowych uczestników jest: „żałuję, że tak długo zbierałem się, żeby do Was dołączyć”. Mam więc nadzieję, że już Cię przekonałem. Pomówmy zatem o tym, jak dostać się na Spotkanie. Najłatwiej znajdziesz wszelkie informacje na Facebooku. Na początku każdego miesiąca publikujemy listę miast biorących udział w danej edycji i lokali, w których odbywają się Spotkania. Znajdziesz tam też informacje o odbywających się prelekcjach.

Te dane są publikowane na naszej grupie na Facebooku Społeczność Czasu Gentlemanów, na fan page’u Spotkań z Charakterem oraz na ogólnopolskim wydarzeniu Spotkań. Zazwyczaj znajdują się one też na dole mojego bloga, ale przyznaję, że zdarza mi się zapomnieć je zaktualizować.

Sprawdź więc czy w Twoim mieście się odbywają i zapisz sobie dane w kalendarzu. Wiem, że nie wszyscy korzystają z Facebooka, więc najlepiej więc będzie dotrzeć do informacji o najbliższym Spotkaniu, przyjść na nie i nawiązać kontakt z organizatorem. Nie będzie problemu z wypracowaniem sobie alternatywnej metody przekazywania informacji o kolejnych edycjach. Na przykład w Poznaniu już funkcjonuje newsletter naszych Spotkań, z uwagi na osoby nie korzystające z social mediów.

Jeśli jednak nie należysz do tego grona, zachęcam też do odszukania lokalnej grupy na Facebooku. Wszystkie mają ten sam system nazw, czyli Spotkania z Charakterem – [nazwa miasta]. Należąc do nich łatwiej trzymać rękę na pulsie w sprawie dodatkowych spotkań i atrakcji.

Jako przykład podaję grupę z Lublina.

Na koniec, jeśli masz jakieś pytanie odnośnie Spotkań w którymś z konkretnych miast, rozpocznij swój komentarz od podania jego nazwy. Poprosiłem organizatorów, żeby odpowiadali na takie pytania w miarę możliwości. I od razu uprzedzam pytania o dodatkowe miasta. Spotkania są organizowane przez wolontariuszy. Jeśli w danym mieście nie ma Spotkań, najprawdopodobniej nie znalazł się jeszcze chętny do tego zadania. Gdybyś chciał lub chciała się tego podjąć, skontaktuj się z Mariuszem Kochańskim, koordynatorem Spotkań, który wyjaśni Ci jak wygląda proces włączania któregoś z miast na listę oficjalnych Spotkań.

Zapraszam więc serdecznie w imieniu moim i wszystkich uczestników Spotkań z Charakterem! Ja już na tym kończę, a my może zobaczymy się na najbliższym Spotkaniu. Jeśli nie, to do zobaczenia w kolejnym filmie.

Pozdrawiam i trzymajcie klasę!

Fot. Kamil Brycki

Zobacz też:

Jak zapamiętywać imiona poznawanych osób – 5 kroków
Sztuka przedstawiania się
Sztuka prowadzenia rozmowy