Pierwsze spotkanie z rodzicami swojej dziewczyny jest nie tylko ważne, ale i mocno stresujące. Wszyscy wiemy dobrze, że pierwsze wrażenie robi się tylko raz i lepiej, żeby było ono dobre. Dlatego przygotowałem dla Was garść rad i zasad, które ułatwią to zadanie.

spotkanie-z-rodzicami-1

Wyrobienie sobie dobrej opinii u przyszłych teściów jest bardziej złożoną kwestią niż sama pierwsza proszona kolacja i to, jakie prezenty im wręczyć. Postarałem się zatem dotknąć tego tematu możliwie szeroko, rozbijając go na kolejne punkty.

Bądź zawsze przygotowany

Często zapominamy, że rodziców swojej dziewczyny możemy poznać w bardzo niespodziewanych okolicznościach. Jeśli zależy Ci na Twojej wybrance, zacznij dbać o dobrą opinię jak najwcześniej. Pierwszym krokiem będzie odpowiednie traktowanie dziewczyny. To ona jest bowiem Twoim najważniejszym ambasadorem i będzie urabiała grunt jeszcze na długo przed pierwszym spotkaniem z jej rodzicami. Popełnione na tym etapie błędy zdecydowanie utrudnią ciepłe przyjęcie, a wybicie się ponad przeciętną uczyni tę sprawę znacznie łatwiejszą.

W międzyczasie interesuj się jej rodziną i staraj się wypytać o zwyczaje panujące w domu. To ważnie nie tylko dla budowania relacji, ale też pozwoli Ci lepiej przygotować się do przyszłego spotkania. Gdy już zostaniesz zaproszony, nie będziesz musiał przychodzić do dziewczyny z całą listą pytań o preferencje jej rodziców. Znajomość domowych spraw ułatwi też prowadzenie rozmowy na spotkaniu.

Pamiętaj, że do pierwszego spotkania z jej rodzicami może dojść na przykład kiedy podjeżdżasz po nią, by ją zabrać na imprezę lub do kina. Jeśli myślisz, że nie może to zająć więcej niż minutę, wyobraź sobie, że ona jest jeszcze nie gotowa i poleca Ci usiąść z rodzicami w salonie przed telewizorem i poczekać.

Zatem – bądź przygotowany!

Pierwsze niezobowiązujące spotkanie

Pierwsze niezobowiązujące i niezaplanowane spotkania z rodzicami dziewczyny mogą nastąpić w przeróżnych sytuacjach i zazwyczaj nie trwają zbyt długo. Masz zatem mniej okazji do wpadki, ale też jest mniej czasu na zrobienie dobrego wrażenia. Mimo wszystko warto się postarać. Zacznij od poświęcenia uwagi Twojej dziewczynie. Okazanie jej troski przy jej dotychczasowych opiekunach będzie dobrym fundamentem do zdobycia zaufania jej rodziców.

Nawet jeśli to nieformalne spotkanie, nie pozwól sobie na zbytni luz. Upewnij się, że dobrze wyglądasz, stoisz lub siedzisz prosto, mówisz wyraźnie i nie uciekasz oczami przed spojrzeniami. Bądź uprzejmy dla wszystkich obecnych i nie ignoruj nikogo. Podejmij nawet rozmowę na jakiś niezobowiązujący temat. Pomoże to uniknąć niechcianych pytań z drugiej strony.

Jeśli przychodzisz akurat w odwiedziny do swojej dziewczyny, nie chowaj się przed jej rodzicami. Nawet jeśli ona proponuje Ci uniknąć spotkania, żebyś się nie krępował, nie idź tą drogą. Gdyby akurat rodzice byli w pokoju obok, grzecznie się przywitaj i zamień dwa zdania. Jeśli dziewczyna musiała akurat się czymś zająć, nie dezerteruj tylko podejmij wyzwanie i postaraj się przeprowadzić niezobowiązującą rozmowę.

Czy wręczać prezenty rodzicom swojej dziewczyny?

Najczęściej pojawiająca się wątpliwość dotyczy wręczania prezentów rodzicom dziewczyny na pierwszym spotkaniu. Utarło się, że należy zarówno matce jak i ojcu coś podarować. Niby oczywiste, ale, jak się wejdzie w szczegóły, zaczynają się wątpliwości.

Przede wszystkim należy zapamiętać, że prezenty wręczamy tylko na oficjalnych spotkaniach, na przykład na proszonym obiedzie lub kolacji, albo na uroczystościach rodzinnych. Na wszelkich nieformalnych spotkaniach nie ma zwyczaju wręczać sobie podarunków.

Kiedy idziesz już na proszone spotkanie z poczęstunkiem, wypada coś przynieść. Musisz jednak pamiętać, że upominki nie mogą być zobowiązujące (wciąż jesteś w domu gościem mało znanym). Najbardziej neutralne będzie przyniesienie czegoś własnoręcznie przygotowanego do jedzenia. Taki prezent na pewno poprawi Twoje noty. Dobrze będzie wcześniej się dowiedzieć jakiego typu potrawę można przyrządzić.

Drugim niezobowiązującym prezentem będą kwiaty lub ewentualnie czekoladki dla pani domu. Tego typu upominki wręcza się od dawna przy przeróżnych okazjach i tu również się sprawdzą.

Wątpliwości mam jedynie wobec prezentu dla ojca. Z jednej strony ojciec raczej nie będzie oczekiwał ani spodziewał się upominku, ale z drugiej można go przecież miło zaskoczyć. Od razu na myśl przychodzą różnego rodzaju alkohole jako prezent, lecz to nie jest w pełni bezpieczna opcja. W domu może być problem alkoholowy albo panować abstynencja. Warto dowiedzieć się wcześniej jak to wygląda. Kłopotliwy może być też wybór odpowiedniego trunku. Zbyt dobre wino lub whisky może krępować albo zostać niedocenione przez laika. Piwo zaś może okazać się zbyt pospolite albo „jakieś dziwne”, kiedy sięgniemy po coś ciekawego z piw rzemieślniczych. Generalnie nie można jednoznacznie odradzać alkoholu jako pomysłu na prezent dla ojca, ale trzeba do tego tematu podjeść bardzo ostrożnie. Natomiast brak prezentu dla ojca nie będzie specjalnym faux pas.

Gdyby w domu były małe dzieci, dobrym pomysłem będzie przyniesienie jakiegoś prezentu dla nich, zamiast dla dorosłych. Wszyscy docenią starania i pomysłowość i nie będą się obrażali za pominięcie. Jeśli nie masz doświadczenia z dziećmi lepiej jednak zapytaj o dobry pomysł na prezent, a nie kupuj kolejnego pluszaka czy słodyczy.

<<Zobacz też: Perfekcyjny prezent dla kobiety z klasą>>

spotkanie-z-rodzicami-2

Proszony obiad – proszona kolacja

Prezenty to jednak tylko jeden z wielu elementów mających wpływ na zrobione przez Ciebie wrażenie. Na takim spotkaniu masz za zadanie pokazać, że jesteś poważnym kandydatem, potrafisz się zaopiekować swoją dziewczyną i można mieć do Ciebie zaufanie. Zacznij więc od punktualnego przybycia na miejsce. Później staraj się zachowywać możliwie kulturalnie.

Następnie sprawdź czy nie podano Ci czerniny, czyli czarnej polewki, bo to tradycyjny sygnał odmowny. … Żartuję rzecz jasna. Raczej już nikt nie stosuje tej metody. Choć kto wie…

Przy stole zadbaj nie tylko o dobre maniery, ale też powinieneś docenić starania gospodyni lub gospodarza. Chodzi nie tylko o obowiązkowe skomplementowanie jedzenia i podziękowanie po posiłku, ale też zjedzenie większej ilości. Dlatego warto iść na taki posiłek głodnym, żebyś nie musiał tłumaczyć się potem dlaczego tak mało zjadłeś.

Na koniec zaoferuj pomoc w posprzątaniu ze stołu. Jako potencjalny przyszły członek rodziny mógłbyś być do tego dopuszczony, ale wciąż jesteś tylko gościem, od którego nie wymaga się sprzątania. Dlatego w razie odmowy nie nalegaj i skup się na odpoczynku i rozmowie.

<Zobacz też:Five o’clock tea – czyli luźne zasady niezobowiązujących herbatek>>

Rozmowa z rodzicami dziewczyny

Prowadząc rozmowę z jej rodzicami jesteś na zdecydowanie gorszej pozycji. Nie tylko możesz być odpytywany z przeróżnych kwestii, to jeszcze rodzice mogą łamać zasady kulturalnej rozmowy, żeby Cię sprawdzić. Dlatego mogą się pojawić niechciane pytania o politykę, religię, pieniądze, a nawet plany wobec Twojego związku z ich córką.

Wszelkie tego typu tematy mogą zakończyć się drażliwą atmosferą, więc musisz się wykazać niezłą zręcznością. Po pierwsze nie staraj się udawać kogoś innego niż jesteś. Pytany więc o powyższe sprawy odpowiadaj uczciwie i asertywnie, ale możesz unikać szczegółów i drążenia wątku. Gdybyś zauważył, że rozmowa brnie w niebezpiecznym kierunku postaraj się z niej wymigać zmieniając temat albo kończąc go. Dobrą techniką (stosowaną przez Sokratesa) jest częściowe przyznanie racji rozmówcy, wcale nie rezygnując ze swojej opinii. Na przykład: „Nie myślałem o tym jeszcze w ten sposób. Musiałbym to przemyśleć.”

Staraj się unikać podawania szczegółów o sobie, o których wiesz, że mogą prowadzić do konfliktów. W przyszłości będzie jeszcze czas by lepiej się poznać. Koniecznie panuj też nad swoimi emocjami i obserwuj emocje rozmówców. Gdy się będzie robiło gorąco, należy się wycofać. Na tym spotkaniu bynajmniej nie chodzi o to, kto ma rację.

<<Zobacz też: Sztuka prowadzenia rozmowy>>

Wasze rady

Starałem się możliwie szeroko i dokładnie opisać temat spotkań z rodzicami. Mam nadzieję, że udało mi się rozwiać jakieś z Waszych wątpliwości, a może wskazać wątki, o których wcześniej nie myśleliście. Pozostaje jeszcze kwestia aranżowania spotkań obu rodzin przed ślubem, ale myślę, że rozwinięcie powyższych punktów i kilku artykułów na blogu powinno pomóc i w tej sprawie.

Wielu z nas przechodziło przez problem pierwszego spotkania, więc z pewnością macie jakieś swoje historie lub rady dla młodszych osób. Będzie mi miło jeśli podzielicie się nimi w komentarzach!