Netykieta, czyli internetowa wersja zasad dobrego wychowania, wydaje się rzeczą łatwą do przyswojenia. Mimo to wiele osób wciąż popełnia podstawowe błędy. Umiejętność dobrego zaprezentowania się w sieci jest dzisiaj równie ważna, co dobra prezencja w rzeczywistości. Dlatego postanowiłem zebrać najważniejsze zasady w formie e-booka, którego Wam dzisiaj prezentuję zupełnie za darmo.Czas-Gentlemanow---netykieta

Seria „Gentleman w sieci”

Minął już ponad rok odkąd publikowałem mini-serię wpisów o netykiecie. Od tamtego czasu toczyły się na blogu dyskusje o poprawnych zachowaniach i najczęstszych błędach internautów. Jednocześnie wzbierała we mnie ochota, by tamte artykuły zaktualizować, uzupełnić i dodać kolejne wątki. E-book wydawał się idealnym rozwiązaniem.

Impulsem do podjęcia pracy nad tym tematem było zaproszenie mnie do poprowadzenia warsztatów na Poznańskich Dniach Przedsiębiorczości. Już w najbliższy czwartek, 8 maja, na Międzynarodowych Targach Poznańskich będę mówił o tym jak zadbać o własny wizerunek w sieci. Rolę pomocy naukowej ma pełnić właśnie ten e-book.

W książce Netykieta – Kultura komunikacji w sieci znajdziecie rozdziały poświęcone formom grzecznościowym, pisaniu e-maili, komentowaniu i dyskutowaniu w sieci, a także postępowaniu w mediach społecznościowych. Ten ostatni rozdział ma premierę właśnie teraz. Pozostałe, w pierwotnej wersji, pojawiły się już na Czasie Gentlemanów, ale na potrzeby e-booka zostały poprawione.

E-book

Myślę, że nowa forma prezentowania treści powinna przypaść Wam do gustu. Zresztą trudno byłoby opublikować w formie wpisu ponad 40 stron. Natomiast nie dość, że możecie całość ściągnąć na własny dysk i korzystać z niej do woli nawet bez dostępu do internetu, to pod każdym z rozdziałów znajdziecie link prowadzący prosto do odpowiedniego wpisu, pod którym już toczy się dyskusja na dany temat. Możliwość interakcji, znanej z bloga, została więc zachowana.

Oczywiście ta publikacja nie będzie wolna od błędów. Wszystkie prace związane z nią wykonywałem sam, a że to pierwszy raz, spodziewam się też głosów krytycznych. Będę wdzięczny za wszelkie rady na przyszłość. Nie wykluczam bowiem stosowania tej formy również z innymi treściami.

Ten e-book możecie czytać albo przy pomocy poniższej wtyczki na tej stronie, albo pobrać go w formie pdf i otworzyć w ulubionym programie. Niestety innych formatów nie zapewniłem. Nie znam się na tworzeniu wersji na czytniki. Gdyby ktoś chciał zaoferować swoją pomoc w tym temacie, proszę o informację.

Publikacja jest w pełni darmowa, ale jeśli uznacie ją za wartościową i godną polecenia, będę wdzięczny za udostępnienie jej swoim znajomym w dowolnej formie. Możecie ją też umieszczać na Waszych stronach internetowych, choćby przy pomocy „embedowania”. Udostępniam ją na prawach Creative Commons BY-NC-ND 3.0 PL, co oznacza, że można ją bezpłatnie rozpowszechniać podając jej autora i nie ingerując w jej treść.

Pobierz w wersji pdf:

Wersja *.pdf

Wersja *.pdf

Jeśli chcielibyście udostępnić tę książeczkę znajomym, możecie na przykład skopiować i opublikować na swoich profilach ten tekst z linkiem:

Polecam: Netykieta – kultura komunikacji w sieci, od Łukasza Kielbana z Czasu Gentlemanów http://bit.ly/Netykieta-e-book.

Będę Wam bardzo wdzięczny!

Poznańskie Dni Przedsiębiorczości

Może Was również zainteresować fakt, że będzie można mnie spotkać na Dniach Przedsiębiorczości. W czwartek, 8 maja o 13.00 w sali 1.B na MTP w Poznaniu, poprowadzę warsztaty pt. Kontakty w sieci – netykieta w rękach przedsiębiorcy. Prawdopodobnie nie dowiecie się na tych warsztatach więcej niż z tego e-booka, ale będzie okazja do zadania pytania czy porozmawiania po wystąpieniu.

Poza tym, nieco wcześniej będę uczestniczył w debacie Blog internetowy jako skuteczne narzędzie promocji i marketingu w sieci. Rozpocznie się ona o 11.30 na tzw. Dużym Ringu. Oprócz mnie obecni będą również: Magdalena Ratajczak i Zofia Wawrzyniak z Kobiety Biegają, Paulina Jagodzińska z Beauty-Fashion-Shopping, Maciej Mazurek, czyli Zuch rysuje i Piotr Baranowski z Przerwy na reklamę.

Wstępy na wszystkie spotkania są darmowe. Należy się tylko zarejestrować. Ewentualnie można przyjść na ostatnią chwilę i liczyć, że będą jeszcze wolne miejsca.

Zatem do zobaczenia i miłej lektury!

Nie przegap żadnego wpisu! Zapisz się na newsletter.