Łatwo zauważyć, że zegarki mogą mocno się od siebie różnić. Niestety osobie niedoświadczonej trudniej ocenić jakie znaczenie te różnice mają. Ponieważ zegarki bardzo wpływają na kształtowanie własnego wizerunku, dziś pomówimy o ich świadomym doborze.

Artykuł powstał przy współpracy z Galerią Malta w Poznaniu

Znaczenie zegarka

Zegarki naręczne od dawna są ważnym dodatkiem. Choć z początku podchodzono do nich z uśmiechem. Na początku XX wieku żaden szanujący się gentleman nie założyłby zegarka naręcznego, które wydawały się kiepskimi wersjami kieszonkowych. Wszystko zmieniła I wojna światowa. Ujawniły się wówczas zalety czasomierzy noszonych na nadgarstku. Od tej pory stały się zarówno praktycznymi gadżetami i elementem kształtującym wizerunek.

Dziś czas mierzymy głównie za pomocą naszych telefonów, więc użyteczność zegarków spadła, ale ich wpływ na wizerunek nawet się wzmocnił. Są bowiem rzadziej spotykane niż kiedyś i bardziej przykuwają uwagę.

<<Zobacz też: Zapach dla mężczyzny z klasą – jak wybrać?>>

Zmiana stylu

Kontynuujemy zmianę wizerunku Łukasza. Jego styl przez ostatnie miesiące wyraźnie się zmienił, choć wcale nie przeprowadziliśmy rewolucji. Tym razem skupimy się na jego zegarku. Łukasz w młodości uważał praktycznie każdy zegarek za ekstra dodatek, ale z czasem o nich zapomniał i korzystał już wyłącznie z zegara w telefonie. Większość z nas przeszła ten etap.

Ostatnio jednak dojrzał do zmiany nastawienia. Zwrócił uwagę, że zegarek na nadgarstku mężczyzny może być bardzo efektownym elementem, wpływającym na to, jak ten mężczyzna jest postrzegany przez otoczenie. Łukasz zapragnął więc świadomie kupić sobie czasomierz, który będzie pasował do jego stylu i wizerunku, który chce budować. Dlatego wybraliśmy się do salonu Jubitom w Galerii Malta w Poznaniu.

<<Zobacz też: Jak wybrać odpowiednie okulary – zmiana wizerunku>>

Czynniki pierwsze

Zegarki to bardzo złożony temat. Można o nich rozprawiać godzinami. Rzecz jasna nie dam rady rozłożyć ich na czynniki pierwsze w jednym krótkim artykule. Dlatego dziś skupimy się na samych podstawach, czyli wyglądzie. Na tej bazie zastanowimy nad przeznaczeniem poszczególnych czasomierzy. Pozostałe wątki będziemy musieli zostawić sobie na inny odcinek.

Gdy mowa o wyglądzie zegarka, musimy wspomnieć o kilku najistotniejszych cechach. O jego rozmiarach, kolorach, tarczy i pasku lub bransolecie. W międzyczasie odpowiemy sobie na pytanie, które zegarki będą pasowały do stroju luźnego, a które do garnituru. W salonie pomagał mi pan Adrian Rydlewski, doradca klienta.

<<Zobacz też: Klasyczny sweter – alternatywa dla bluzy i marynarki>>

Czy wielkość tego zegarka jest dobrze dobrana do nadgarstka?

Rozmiar

Zacznijmy od rozmiarów i proporcji w stosunku do naszego ciała. Jedną z najważniejszych spraw jest zadbanie by zegarek nie był większy od naszego nadgarstka. Co prawda modne są dziś duże czasomierze, ale lepiej z tym nie przesadzać, bo będzie to wyglądało karykaturalnie. Kiedyś standardowe męskie zegarki miały średnicę około 30-35 mm, co dziś jest często uznawane za rozmiar dla kobiet. Ale moim zdaniem klasyczne czasomierze tej wielkości cały czas mogą prezentować się wyśmienicie. Wszystko zależy od nadgarstka i przeznaczenia zegarka.

Szybko zauważysz, że większe czasomierze są bardziej skomplikowane i różnorodne, niż te mniejsze. Wynika to z faktu, że eleganckie, proste zegarki muszą się mieścić pod mankietem koszuli. Jeśli zatem szukasz czegoś na formalne okazje, powinieneś rozglądać się za kopertą o mniejszej średnicy i przede wszystkim mniejszej grubości. Przy zegarkach sportowych nie jest to już tak istotne.

Grubość koperty ma wielkie znaczenie gdy nosimy koszulę.

Kolory

Pod uwagę trzeba też wziąć kolory występujące na kopercie, tarczy i pasku lub bransolecie. Najbardziej eleganckie połączenie to srebrna koperta, biała tarcza i czarny pasek skórzany. Do dość formalnych zaliczymy też złote tarcze i koperty oraz brązowe paski. Zegarki luźniejsze, codzienne i sportowe, mają więcej kolorów i są wykonane z mniej standardowych tworzyw.

Dobór czasomierza do reszty stroju pod względem barw też ma swoje zasady. Srebrne koperty i bransolety łączymy ze srebrnymi akcesoriami: spinkami i sprzączką od paska do spodni. Kolor paska zegarka należy natomiast dobrać w podobnym odcieniu co pozostałe elementy skórzane, czyli buty i pasek od spodni. Dobrym pomysłem jest posiadanie do uniwersalnego zegarka pasków w brązie i czerni. Wystarczy tylko nauczyć się samodzielnej ich wymiany i można ten element dobierać do swoich potrzeb.

<<Zobacz też: Jak łączyć kolory w męskiej elegancji – podstawy>>

Złote koperty, łączymy ze złotymi dodatkami, a srebrne ze srebrnymi. Czarna koperta jest na tyle nietypowa, że ta zasada przestaje obowiązywać. Nie będzie to już jednak zegarek formalny.

Niektóre paski i bransolety mają też mniej oczywiste kolory. Zwłaszcza te wykonane z nylonu czy kauczuku. W tym wypadku zasady nie są tak precyzyjne i trzeba posłużyć się swoim wyczuciem przy komponowaniu stroju. Warto jednak pamiętać, że te nieklasyczne barwy obniżają formalność czasomierza, co sprawia, że nie powinniśmy go zakładać na uroczyste okazje.

Im prostsze zegarki, tym są bardziej formalne. Te bardziej różnorodne i skomplikowane będą natomiast uchodziły za sportowe.

Tarcza i komplikacje

Zwróćmy też uwagę na tarczę. Znajdziemy zegarki bardzo proste, wręcz minimalistyczne, jak i mocno skomplikowane. Wszelkie dodatkowe funkcje zegarka nazywane są właśnie komplikacjami. Im jest ich więcej, tym mniej formalny jest zegarek, a przez to mniej nadaje się do noszenia z garniturem.

Elegancki zegarek nie powinien mieć innych komplikacji prócz kalendarza. W codziennym możemy pozwolić sobie na nieco luzu – jedną, dwie funkcje więcej. Dopiero przy zegarkach sportowych mamy pełną swobodę, a trzeba przyznać, że producenci potrafią zaskoczyć.

Oczywiście wiele osób łamie powyższe zasady i nosi czasomierze duże, kolorowe, z wieloma komplikacjami do garniturów. Bardziej jednak z niewiedzy, niż wyrachowania. Pamiętaj więc, że jeśli zakładasz do eleganckiego stroju zegarek, który powinien być uznany za sportowy, robisz to na własne ryzyko.

Kilka przykładów zegarków codziennych – najbardziej uniwersalnych.

Zbierzmy te informacje

Podsumowując, pod kątem planowanego wykorzystania zegarka będziemy wybierali zatem pomiędzy klasycznym, zwanym też garniturowcem, sportowym, a wersją pośrednią czyli codziennym.

Zegarek do garnituru musi być przede wszystkim na tyle płaski i niewielki, żeby bez problemu mieścił się pod mankietem koszuli. Ponieważ w elegancji liczy się prostota, powinien mieć jak najmniej komplikacji, tarczę jasną, najczęściej białą, srebrną lub écru, skromną kopertę w kolorze srebrnym lub złotym oraz skórzany pasek czarny lub brązowy, dobrany kolorem do pozostałych dodatków skórzanych.

W zegarku sportowym najbardziej liczy się jego funkcjonalność i wytrzymałość, dlatego może być większy, wykonany z tworzyw sztucznych, w najróżniejszych kolorach. Może posiadać liczne komplikacje ułatwiające wykonywanie różnych obliczeń, a nawet wyświetlacz LCD. W tym wypadku rzadziej trafimy na paski skórzane. Częściej będą wykonane z nylonu lub gumy. Trudno mówić o zasadach doboru zegarków sportowych do stroju, bo w nich funkcjonalność ma zdecydowanie większe znaczenie.

Wersja pośrednia, czyli zegarki codzienne są średniej wielkości, mają nieco więcej komplikacji niż garniturowce i występują zarówno na paskach, jak i bransoletach. Nadają się zarówno do marynarek sportowych, jak i bluzy, przy czym nadal należy zwracać uwagę na zbieżność kolorów elementów skórzanych i metalowych w stylizacji. Z uwagi na ich uniwersalność, zazwyczaj to właśnie będzie pierwszy zegarek w kolekcji.

<<Zobacz też: Alternatywa dla jeansów – zmiana wizerunku>>

Wiedza

Oczywiście wygląd zegarków to nie wszystko. Niezwykle ważna jest tutaj wiedza na temat ich jakości i historii. Pozwoli nam ona zarówno łatwiej uświadomić sobie własne potrzeby, jak i lepiej zrozumieć i ocenić cenę zegarka. W efekcie podejmiemy lepszy wybór. Zegarki mogą bowiem pomóc zbudować dobry wizerunek jak i go podkopać. Wszystko zależy od tego, co mamy na nadgarstku.

Ponieważ mówimy tu o pierwszym świadomie wybranym zegarku, mam prośbę. Jeśli już jesteś po dokonaniu takiego wyboru i możesz go polecić, napisz w komentarzu jaki to zegarek i co jest w nim takiego dobrego. Przyda to się z pewnością wielu czytelnikom, a ja sam również jestem ciekaw.

***

Wszystkie zaprezentowane tutaj zegarki można znaleźć w salonie Jubitom w Galerii Malta w Poznaniu.

Zdjęcia: Katarzyna Skotnicka-Nowak – Stykówka.