Zegarek codzienny to dość uniwersalny rodzaj czasomierza, ale zasady jego doboru do reszty stroju nieco ograniczają nam pole manewru. Dziś pokażę prosty sposób, żeby zrobić z niego o wiele bardziej przydatny gadżet.

Rodzaje zegarków

Zacznijmy od tego czym jest codzienny zegarek. To coś pomiędzy zegarkiem formalnym a sportowym. Ten pierwszy powinien być stonowany, z małą liczbą kolorów i wykonany z klasycznych materiałów. W grę wchodzą zatem srebrne lub złote koperty, tarcze zbliżone do bieli albo złota i skórzany najczęściej czarny, ale niekiedy też brązowy pasek. Dodatkowo powinien być w miarę cienki, żeby z łatwością mieścił się pod mankietem koszuli.

Zegarek sportowy natomiast jest o wiele bardziej skomplikowany. Posiada różne dodatkowe funkcje, może być wielobarwny, a koperta i pasek lub bransoleta mogą być wykonane z najróżniejszych materiałów. Jego rozmiary są też o wiele większe niż zegarków formalnych, bo w tym wypadku nawet nie zakłada się noszenia go do garnituru.

Codzienne zegarki są najbardziej uniwersalne. Są nieco większe od formalnych, ale mniejsze od sportowych, dzięki czemu zazwyczaj nadają się do noszenia z codziennym garniturem. Niemniej nie są tak bardzo stonowane, żeby uchodziły za formalne, co pozwala z powodzeniem nosić je do strojów luźnych w weekendy i po pracy. Posiadają paski w różnych kolorach lub bransolety metalowe. To zdecydowanie najlepszy wybór na pierwszy zegarek, bo będzie pasował na uczelnię, do biura, na swobodniejsze spotkania, a naginając nieco zasady przemknie też w zestawieniu z formalnym garniturem na ważną okazję.

Jest tu jednak pewne ograniczenie.

Od lewej: zegarek formalny, codzienny i sportowy.

Dobór zegarka do stroju

Żeby zegarek faktycznie pasował do reszty stylizacji, należy dobrać go nie tylko pod kątem formalności ale i użytych materiałów. W przypadku metalowej bransolety musimy dobrać inne metalowe elementy stroju (np. spinki czy klamrę od paska) w tym samym kolorze. Natomiast gdy mamy przy zegarku skórzany pasek, dobieramy go kolorem do butów, paska od spodni i innych skórzanych akcesoriów. Niektórym może to się wydawać przesadą, ale przy zbieżności kolorów całość prezentuje się znacznie lepiej.

Zatem ograniczeniem zegarka codziennego jest kolor jego paska, ale to wcale nie oznacza, że potrzebujemy drugi zegarek z paskiem w innym kolorze. Wystarczy sam pasek! Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że samodzielna wymiana paska jest banalnie prosta i nie trzeba tego zadania powierzać specjaliście w punkcie zegarmistrzowskim czy samemu zegarmistrzowi.

Pokażę teraz jak wymienić taki pasek, a później opowiem jak wybrać odpowiedni dla siebie i jak dbać o paski.

Wymiany można dokonać za pomocą zwykłego scyzoryka.

Jak wymieniać pasek od zegarka

Wymiana jest pokazana dokładnie na filmie powyżej, ale i tu spróbuję ten proces opisać. Potrzebujemy jakiegoś ostrego narzędzia. Zegarmistrz korzysta oczywiście ze swoich przyrządów, na przykład z małego śrubokrętu, ale nam może wystarczyć mały scyzoryk. Przy takim ostrzu musimy uważać by nie naciąć skóry paska, niemniej przy każdym narzędziu metalowym musimy uważać, żeby nie zarysować koperty.

Ostrze wkładamy między pasek a mocowanie.

Ostrze wkładamy między pasek a uchwyt mocujący przy kopercie, tam gdzie znajduje się teleskop. W tym miejscu teleskop posiada dwa pierścienie, wewnątrz których tworzy się niewielki rowek. To jest miejsce, w które musimy trafić. Następnie przyciskamy ostrze do siebie, ściągając teleskop (a dokładnie ukrytą w nim sprężynę) razem z paskiem. To powinno pozwolić uwolnić teleskop z mocowania.

Między te dwa „pierścienie” musimy trafić ostrzem i ścisnąć nieco sprężynę ukrytą w teleskopie.

Po przełożeniu teleskopu do drugiego paska, należy zacząć od umieszczenia go w jednym z otworów mocujących. Później wystarczy pomóc drugiej końcówce teleskopu wskoczyć pod uchwyt mocujący. Tam musimy już na wyczucie trafić w drugi otwór. I gotowe!

Dzięki tej prostej czynności możemy dostosować nasz codzienny zegarek do różnych kolorów skór, a tym samym stanie się on prawdziwie uniwersalny.

Założenie paska jest jeszcze prostsze. Wystarczy umieścić pasek z teleskopem w uchwycie mocującym i odszukać otwór.

Jakie paski do zegarka kupować

Warto w swojej kolekcji posiadać przynajmniej dwa paski: jeden w kolorze czarnym, a drugi w brązowym. Dzięki temu będziemy mogli je używać do podstawowych kolorów skór. Ale rzecz jasna najlepiej kierować się po prostu kolorami posiadanych butów czy innych elementów galanterii skórzanej.

Paski też mają swoje stopnie formalności. Liczy się tu nie tylko kolor – im bardziej nietypowy/krzykliwy tym mniej formalny. Znaczenie ma też faktura. Przykładowo paski stylizowane na skórę aligatora (osobiście lubię ten wzór) będą miały niższy stopień formalności, niż te gładkie. Sam w mojej kolekcji do zegarka codziennego posiadam dwa paski we wzór aligatora, w kolorach brązowym i czarnym. Mam też w zapasie jeden gładki czarny pasek, na wypadek gdybym chciał kiedyś podnieść stopień formalności tego zegarka.

Do niektórych czasomierzy mogą też pasować paski parciane lub nawet wykonane z tworzyw sztucznych. Warto rozważyć i taki wybór.

Warto mieć choć brązowy i czarny pasek.

Pozostałe cechy pasków od zegarków

Kupując pasek musimy jednak zwrócić uwagę na więcej elementów niż tylko na materiał i kolor. Niestety w większości punktów kupić można wyłącznie chińskie produkcje niskiej jakości za kilkanaście złotych. Polecam poszukać lepiej i rozejrzeć się za paskami wyższej jakości, które nie rozpadną się tak szybko. Różnica w jakości może być spora, ale cena będzie dwu lub trzykrotnie wyższa.

Poza tym ważny jest też rozmiar paska. Tutaj mamy dwa wyznaczniki: długość i szerokość. Szerokość dotyczy rozstawu uchwytów mocujących w kopercie. Jeśli wybierzemy pasek zbyt szeroki, po prostu się nie zmieści, a jeśli będzie za wąski, będzie tam miał zbyt dużo miejsca i się ruszał na boki. Długość paska dobieramy oczywiście pod obwód swojego nadgarstka. Nie dorabiamy sobie dodatkowych dziurek z źle dobranym pasku, tylko szukamy odpowiedniego.

To jeden z tych nieco lepszych pasków. Rozmiar: 19 mm szerokości.

Konserwacja paska

Pomówmy przy okazji o dbaniu o pasek. Niestety skóra nie jest zbyt wytrzymałym materiałem. Od potu naszej ręki rozchodzi się i łamie, szwy po czasie przecierają się, a klejenia puszczają. Znoszony pasek może bardzo negatywnie wpłynąć na odbiór całego zegarka i jego właściciela. Nawet jeśli byłby to najlepszy i najdroższy zegarek na świecie, rozpadający się pasek zepsuje cały efekt.

Warto więc dawać paskowi „odpocząć” po dniu noszenia i założyć kolejnego dnia inny zegarek lub inny pasek. Teoretycznie moglibyśmy też używać środków do pielęgnacji galanterii skórzanej (trochę inne niż do butów, żeby nie farbowały), ale to raczej mija się z celem przy zwykłych, kupnych paskach. Dlatego najlepiej jest stale obserwować stan swojego paska i wymienić go jak tylko zacznie się psuć. Dobrze mieć w takim momencie w domu jakiś zapasowy.

***

Dajcie znać czy ten artykuł był dla Was przydatny i czy wymieniacie paski w swoich zegarkach samodzielnie!

Zobacz też:

Zegarek dla mężczyzny z klasą – jak wybrać

Pudełko na zegarki

Zegarki vintage – 12 kroków przed zakupem własnego

Akcesoria i dodatki – sztuka dobrego wyboru