Zebrałem listę najciekawszych publikacji, które przeczytałem w minionych dwóch latach. Jeśli szukasz ciekawej książki, zapraszam serdecznie.

 

Blog jest wspierany przez Patronów.

Podsumowania książkowe są już małą serią na Czasie Gentlemanów, choć to z minionego roku nie ukazało się. W ostatnich dwóch latach przeczytałem bowiem mniej książek i siłą rzeczy, mniej było godnych polecenia. Wspólnie, przez te dwa lata, udało się jednak zebrać solidną porcję dobrej literatury.

Tym razem podzieliłem listę na trzy kategorie i dodałem mały bonus. Zaczniemy od książek, które po prostu zrobiły na mnie największe wrażenie. To jest mój top topu. Następnie przejdziemy do tytułów, które doceniłem za poszerzanie horyzontów. A później wspomnę o nieco zaskakujących publikacjach, które chciałbym Wam polecić w kontekście rozwijania w sobie empatii. Na koniec dodam coś nowego, a mianowicie książkę dla dzieci. Czytam ich rocznie niemało, a że mamy tu wielu dzietnych odbiorców, myślę, że jedno szczególne polecenie będzie jak najbardziej na miejscu.

Tytułów nie szeregowałem w hierarchię. Mają bardzo równy poziom w swoich kategoriach.
Zaczynajmy.

Najlepsze z najlepszych

Depesze Michael Herr

To rewelacyjna książka korespondenta wojennego o konflikcie w Wietnamie. Niektóre historie bardzo przypominają sceny z „Czasu Apokalipsy”, bo autor w istocie współpracował przy powstawaniu scenariusza. Okazuje się, że wiele ze scen filmowych wydarzyło się naprawdę i opisane jest to właśnie w tej publikacji. Część dotycząca wojny bardzo mocno wciąga i pozwala poukładać sobie w głowie wiele faktów historycznych, ale książka najbardziej zaskoczyła mnie na końcu. Mianowicie jej ostatnie 30% poświęconych jest zawodowi reportera wojennego. To nie tylko dodatkowych kilka stron, ale rzetelny opis tej pracy. Zupełnie się tego nie spodziewałem po tym tytule, ale było to zdecydowanie pozytywne zaskoczenie.

Poza krawędź świata Lawrence Bergreen

Świetna, lekka i pouczająca książka popularnonaukowa o podróży Ferdynanda Magellana dookoła świata. Gratka dla wszystkich marzących kiedyś o odkrywaniu nowych lądów, jak i dla miłośników żeglugi. Wyprawa ta przyczyniła się do powstania wielu nazw regionów oraz ludów, konstelacji, a nawet zjawisk (Mgławica Magellana, Patagonia, Ziemia Ognista itp.). Oferuje więc wiedzę nie tylko historyczną. Nie wspominając już o fascynujących wydarzeniach, które pochłaniają bez reszty. A wszystko to pisane bardzo przystępnym językiem.

Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo Marek Rabij

To książka, która w dużej mierze zmieniła moje spojrzenie na przemysł odzieżowy, trendy w modzie i sam Bangladesz. Opowiada o warunkach w jakich powstają nasze ubrania i mocno skłania do refleksji nad losem pracowników z tego kraju. Nie daje jednak prostych odpowiedzi, bo zarówno korzystanie jak i nie korzystanie z usług Bangladeszu wpłynie negatywnie na losy jego mieszkańców. Najbardziej przypadł mi do gustu rozdział kończący tę książkę. Pokazuje on jak skomplikowany jest problem współczesnego przemysłu odzieżowego na wszystkich płaszczyznach. Na przykład dlaczego zwiększanie cen odzieży nie poprawi sytuacji szwaczek. To dla mnie jedna z najciekawszych książek ostatnich lat, zwłaszcza z uwagi na kończące ją podsumowanie i zdecydowanie polecam ją wszystkim zainteresowanym modą i zrównoważoną gospodarką.

21 lekcji na XXI wiek Yuval Noah Harari

Świetna książka popularnofilozoficzna stawiająca wiele interesujących pytań odnośnie współczesności i naszej bliskiej przyszłości. Niemal każdy rozdział pobudza do ciekawych rozważań i uwrażliwia na zachodzące wokół nas zmiany, szczególnie w kontekście rozwoju technologii i sztucznej inteligencji. Okazuje się, że filozofowie będą musieli odegrać ważną rolę w programowaniu maszyn przyszłości. Bardzo polecam, jeśli chcesz być choć trochę przygotowany na to, co ma dopiero przyjść.

Pan raczy żartować, panie Feynman! Richard P. Feynman

Tę publikację polecaliście mi przy niemal każdym zestawieniu książkowym i bardzo za to dziękuję. Okazuje się, że jest to autobiografia zdobywcy nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, człowieka wiecznie poszukującego wiedzy i nowych doświadczeń. Pierwsze rozdziały świetnie pokazują dążenie młodego człowieka do coraz to nowych eksperymentów. Środkowe rozdziały nieco wyhamowały mój zapał, ale ostatnie znów rozpaliły zainteresowanie, bo pokazały mi dojrzałego człowieka, który nawet po osiągnięciu wielkich sukcesów nie spoczął na laurach, tylko starał się zostać prawdziwym człowiekiem renesansu ucząc się tańczyć, rysować czy grać na instrumentach. Po prostu sprawdzał gdzie może dojść. Jeśli chcecie zajrzeć do umysłu geniusza, gorąco polecam tę książkę.

Rozwijające wiedzę

W tej kategorii wymienię kilka książek, które doceniłem za ciekawą wiedzę, jaką przekazywały.

Konkwistador Buddy Levy

Jest to bardzo ciekawa historia podbicia Meksyku przez Hernána Cortésa. Opowiada o rozwiniętej cywilizacji Azteków, których jednak trudno polubić za ich praktyki religijne oparte o ofiary z ludzi. Pokazuje w jaki sposób Europejczycy weszli w kontakty z tą kulturą, jak zdobyli nad nią przewagę i jak ją wykorzystali, aż do praktycznego jej unicestwienia. Szczerze mówiąc bardzo trudno sympatyzować z którąkolwiek ze stron tego konfliktu, co nie zmienia faktu, że to niezwykle intrygująca historia, która przyczyniła się do ważnego zwrotu w dziejach obu Ameryk.

Arabski świat Emire Khidayer

Szukając książki opowiadającej o kulturze arabskiej trafiłem właśnie na tę. Podejrzewam, że na rynku znajdują się lepsze i jeśli znacie jakąś, koniecznie polećcie w komentarzu. Jest to opis doświadczeń Słowaczki, która wiele lat żyła w różnych krajach arabskich. Z tego względu mocniejszy akcent jest postawiony na życie kobiet niż mężczyzn. Pozwala uporządkować sobie liczne stereotypy i szczątkową wiedzę, do której zazwyczaj mamy dostęp w Polsce. W ogóle polecam weryfikować stereotypy w innych źródłach. Stereotypy dotyczące innych kultur zwłaszcza.

Polskie tradycje i obyczaje rodzinne Barbara Ogrodowska

Po „Polskie tradycje” sięgnąłem szukając ciekawych zwyczajów i etykiety polskiej z dawnych wieków i niższych stanów. Otrzymałem za to barwne opisy rytuałów, które nieodparcie kojarzyły mi się z magicznym światem dawnych Słowian. Taki jest początek książki opowiadający o poczęciu i narodzinach człowieka. Nie trudno się domyśleć, że były to najbardziej magiczne i niezrozumiałe wydarzenia w życiu. Dalej niestety książka już tak bardzo nie zaskakuje, ale dla jej początku zdecydowanie warto sięgnąć po ten tytuł.

Grobowiec w Sewilli. Podróż przez Hiszpanię u progu wojny domowej Norman Lewis

Jest to krótka, ale wciągająca książka o Hiszpanii, jakiej już nie ma: biednej, rolniczej, gdzie na wsi mieszkano w ziemiankach, a w miastach prowadzono brutalne walki polityczne. Napisana niezwykle lekkim, a jednocześnie malowniczym językiem. Autor jest uznawany za jednego z najważniejszych pisarzy książek podróżniczych, a największą wadą tej publikacji jest to, że jest krótka.

Rozwijające empatię

Teraz przejdziemy do książek, których nie uznałem za wybitne, ale dzięki możliwości zajrzenia w cudze życie uważam, że są warte przeczytania. Dla mnie, przyjmowanie obcej perspektywy przez literaturę, to jedna z metod rozwijania w sobie empatii.

Biała Masajka Corinne Hofmann

Ta autobiograficzna książka powinna być największym zaskoczeniem na tej liście, bo jest to na pozór romansowe czytadło dla kobiet.  Dla mnie jednak płynęła z niej wartościowa wiedza o pochopnym dążeniu do realizacji marzeń, a może nawet zachcianek, bez uwzględnienia realiów i różnic kulturowych. Autorka książki podąża za pragnieniem poślubienia Masaja, nie przejmując się różnicami i przeszkodami, sądząc, że miłość wszystko przezwycięży. Jednocześnie jednak nie jest w stanie przyjąć wielu cech i zwyczajów życia w masajskiej wsi. Książka jest bardzo szczera, co pozwala lepiej zrozumieć autorkę, nawet jeśli się z nią nie zgadzasz.

Stąd do wieczności James Jones

To klasyka literatury, która nieco przytłoczyła mnie objętością. To powieść psychologiczna opowiadająca o amerykańskich żołnierzach, stacjonujących na Hawajach, na godziny przed atakiem Japonii na Pear Harbor. Nie dzieje się w niej nic szczególnego, ale wyróżnia ją fakt z jaką dbałością autor stara się uzasadnić postępowanie poszczególnych bohaterów. Praktycznie cały czas siedzimy w ich głowach i uczestniczymy w podejmowaniu decyzji. To z pewnością najmocniejsza strona tej publikacji.

A ja żem jej powiedziała Katarzyna Nosowska

Książka Kasi Nosowskiej to doświadczenia rodzicielskie opowiedziane z niezwykłym humorem. Z pewnością rozbawią niejednego rodzica i ja też bawiłem się wyśmienicie. W drugiej części publikacji autorka skupia się bardziej na relacji kobiety z sobą samą, a szczególnie ze swoim ciałem. Jeśli chciałbyś lepiej zrozumieć te dylematy jako mężczyzna, może to być interesujące zerknięcie za kotarę.

Dział dziecięcy

W moim domu regularne czytanie dzieciom do snu to standard, a ponieważ nie lubię czytać byleczego staram się dobierać ciekawe tytuły. Do tego zestawienia wybrałem najbardziej zaskakujący.

Muminki Tove Jansson

Muminki były dla mnie największą niespodzianką w literaturze dziecięcej ostatnich lat. I szczerze mówiąc nie polecam ich z uwagi na walory dla samych dzieci, które też są niezaprzeczalne. Po prostu pod tą literaturą kryje się tak dużo delikatnych przeżyć ze świata ludzi dorosłych, że trudno przejść obok niej obojętnie. Znajdziemy tu doświadczenia wojenne, stany lękowe, depresje i wiele innych. Może to być świetny punkt wyjścia do rozmów ze starszym dzieckiem (od mniej więcej 9.-10. roku życia), ale też do spojrzenia na te sprawy przez nieszablonowy pryzmat. Zdecydowanie warto podjąć wyzwanie.

 

I to już koniec mojej listy. Napiszcie koniecznie w komentarzu jakie książki zrobiły na Was największe wrażenie w ostatnim czasie, a jeśli czytaliście coś z wymienionych, dajcie znać jakie były Wasze wrażenia.

Na koniec zostały mi jeszcze dwie rzeczy. Tradycyjnie serdecznie dziękuję Patronom Czasu Gentlemanów, za nieustanne wsparcie. Jeśli doceniasz moją pracę, zachęcam gorąco do dołączenia do grona Patronów na Patronite.pl. Dziękuję też osobom, które zdecydowały się na zakup mojej książki Charakter. Przewodnik mężczyzny z klasą, w której opowiadam o tym, jak pracować nad sobą w sposób dojrzały i przyjazny dla siebie oraz dla otoczenia. Jeśli chciałbyś ją kupić, zapraszam do mojego sklepu.

Ja już na tym kończę, a my tradycyjnie widzimy się w kolejnym filmie. Zatem pozdrawiam i trzymajcie klasę! Cześć!

Zobacz też:

Zestawienie z 2018 roku

Zestawienie z 2017 roku

Zestawienie z 2016 roku

30 książek z klasą na lato

Jak czytać więcej książek

Najlepsze podręczniki dobrych manier