Studniówka to dla większości młodych ludzi pierwsza formalna okazja, na której muszą się zaprezentować inaczej niż na dotychczasowych imprezkach. To moment, w którym należy zachować się dojrzale zarówno przed swoją partnerką, jak i resztą otoczenia.

Gentleman na studniówce

W sieci znajdziecie wiele poradników studniówkowych. Niestety dotyczą one tylko kwestii ubioru. W konsekwencji ktoś może sobie pomyśleć, że wystarczy się odpowiednio ubrać, żeby odnaleźć się na takim balu. Wyprowadzę Was z błędu – dojrzałe musi być przede wszystkim zachowanie. Strój to tylko jeden z elementów, o który warto zadbać.

Ten krótki artykuł rozpocznę od kilku najważniejszych zasad dotyczących ubioru i szybko przejdę do tych ważniejszych kwestii, czyli zachowania z klasą i charakterem.

Do wyboru macie wersję filmową i tekstową.

Strój na studniówkę

Garnitur

Formalne okazje wieczorowe wymagają eleganckiego ubioru. Tutaj jest niewielkie pole manewru. Konieczny będzie ciemny garnitur. Granat i grafit będą wyborem uniwersalnym. Takie garnitury można później nosić też za dnia do pracy czy na egzaminy. Natomiast czerń będzie również pasowała na bal, ale jeśli to Wasz pierwszy garnitur, odradzam ten kolor. Czerń bowiem nadaje się tylko na okazje wieczorowe i pogrzeby. Będzie się prezentowała kiepsko w ciągu dnia.

Najlepiej jeśli garnitur jest z naturalnych tkanin, które pozwalają skórze oddychać. Unikajcie też wyraźnych wzorów czy jakichś niestandardowych ozdób, które obniżałyby formalność takiego ubrania.

<<Zobacz też:Pierwszy garnitur u krawca – 5 – Końcowy efekt>>

Garnitur na studniówkę.

Fot. F. Furmańczak.

Koszula

Do garnituru najlepszym wyborem będzie biała koszula. Ewentualnie można wybrać też jasno niebieską lub bladoróżową. Koniecznie musi mieć długi rękaw (obojętnie na spinki czy na guziki) i lepiej żeby nie miała żadnych aplikacji ani kieszonek. Musi być też perfekcyjnie wyprasowana.

Dodatki

Do tego stroju należy też wybrać krawat lub muszkę. Nie wypada przyjść bez takiego dodatku. Można też zdecydować się na poszetkę.

I tutaj funkcjonuje pewien mit. Wiele osób, zdaje się, że głównie kobiety, przekonują, iż mężczyzna powinien wybrać swoje dodatki pod kolor sukienki partnerki. Nie ma takiej zasady i nie ma najmniejszego powodu bu tak właśnie robić. Para najlepiej wygląda razem, gdy obie osoby prezentują się bardzo dobrze, każde na swój sposób. Dlatego dobieramy kolory i wzory wedle całości swojego ubrania. (Gdybyście już mieli dany dodatek kupiony pod kolor sukienki partnerki, możecie oczywiście w nim iść, jeśli pasuje do reszty stroju.)

Wybierając muszkę lub krawat szukajcie jedwabnych wersji o kolorach stonowanych i wzorach nie odwracających wzroku od twarzy. Bordo, popiel, granat to dość bezpieczny wybór. Na takich balach najlepiej natomiast prezentuje się poszetka biała wykonana z lnu. Jest bardzo formalna i pasuje do wszystkiego. Dobór kolorowej poszetki dla osoby początkującej może być nieco skomplikowany.

<<Zobacz też: Jak wybrać poszetkę>>

Garnitur na studniówkę.

Fot. F. Furmańczak.

Buty

Bal to formalna okazja wieczorowa, a na takie nosi się buty czarne, oxfordy lub derby, ewentualnie lotniki. Buty brązowe pasują bardziej do dziennych spraw, a wieczorem na luźne wyjścia.

Jeśli potrzeba Wam dokładniejszych informacji o stroju i aktualnych trendach, zajrzyjcie do wpisów Szarmanta, Mr Vintage’a lub Jana Adamskiego, którzy zajmują się stricte modą męską.

 

Zachowanie

Studniówka to zazwyczaj pierwszy poważny bal, na którym można się pokazać z dobrej strony zarówno przed rówieśnikami, jak i dorosłymi, nauczycielami. To okazja by udowodnić, że dojrzałość nie jest Wam obca.

Polega to nie tylko na tym, że przychodzicie odpowiednio ubrani. Musicie odpowiednio traktować swoje towarzyszki i dobrze prezentować się przed resztą otoczenia – zarówno rówieśnikami, jak i nauczycielami.

Pod jej drzwi

Zawsze gdy zabieracie jakąś dziewczynę ze sobą, jesteście jej winni towarzystwo i opiekę. Dotyczy to nie tylko sytuacji, gdy jest to dziewczyna, z którą wiążecie jakieś nadzieje i plany. Również gdy towarzyszy Wam koleżanka czysto po przyjacielsku, należy się nią odpowiednio zaopiekować. Dlatego mężczyzna powinien po nią przyjechać do domu, zabrać na imprezę i po wszystkim odstawić pod jej drzwi. Ewentualnie to ona może w tej sytuacji zaproponować inne rozwiązanie.

Towarzystwo i uwaga

Na balu towarzysz powinien poświęcić swoją uwagę i czas partnerce. Nawet jeśli nie przepada za tańcami, dobrze zrobi jeśli choć kilka utworów z nią zatańczy. To z pewnością sprawi jej przyjemność. Natomiast nie powinien rozglądać się za innymi dziewczynami, ani ich obtańcowywać. Bywa od czasu do czasu, że różne pary wymieniają się do jednego czy dwóch tańców partnerami, ale to są wyjątkowe sytuacje.

<<Zobacz też: Osoba towarzysząca na przyjęciu – jak się zachować>>

Tańce

Kiedy będziecie tańczyć pamiętajcie, że nie musicie ściągać marynarek, zwłaszcza jeśli są z naturalnych tkanin, które lepiej oddychają. Na takim balu mężczyzna zdecydowanie lepiej prezentuje się w marynarce niż samej koszuli, jakby garnitur go uwierał. Postarajcie się więc nie odwieszać tej marynarki zaraz na początku studniówki. Noszenie jej na parkiecie wcale nie jest tak kłopotliwe. Oczywiście przy tych bardziej skocznych tańcach można zrobić tutaj wyjątek.

Pocałunki

Bywa, że na takich spotkaniach, kiedy u boku jest ukochana kobieta, przychodzi ochota na jakiś pocałunek, przytulenie itp. To oczywiście nie jest złe, ale ma swoje granice. Mimo znacznej zmiany w naszym postrzeganiu takich zachowań przez ostatnie sto lat, nadal zbyt wylewne czułostki mogą wystawiać ich bohaterom negatywną opinię. Co gorsza, więcej na tym może stracić kobieta. Ciągle jesteśmy skorzy by przypinać ludziom niepochlebne łatki w takich sytuacjach. Dlatego oszczędźcie swoim dziewczynom złych opinii w towarzystwie i zostawcie pocałunki na bardziej intymną atmosferę.

Poza tym takie zachowania zwyczajnie krępują otoczenie. Więcej o tym pisałem tutaj: Gentlemani, damy i namiętne pocałunki w miejscach publicznych.

Alkohol

Mężczyzna też nie powinien zostawiać towarzyszki i gdzieś znikać ze swoimi kumplami, czy to na papieroska, czy coś mocniejszego. A skoro już jesteśmy przy alkoholu, poświęcę mu nieco uwagi. Wiem, że nie zawsze ten alkohol pojawia się oficjalnie, ale często jest tam gdzieś pod stołem. Pamiętajcie, że to nie zwykła imprezka z kolegami, więc powściągliwość jest tutaj wysoce wskazana. Dać się przyłapać na wstawieniu alkoholem na takim balu po zwykła porażka.

<<Zobacz też: Gentleman i alkohol – o piciu z klasą>

Dobra zabawa vs kontrola

Nie zapomnijcie w tym wszystkim o dobrej zabawie. Zasady dobrego wychowania są po to by unikać konfliktów i wystawiania sobie złej opinii wśród innych. Nie ograniczają one jednak za bardzo. Tam zawsze jest spore pole dla swobodnej zabawy z dobrym smakiem.

Życzę Wam zatem udanych studniówek z klasą!